banner_kayit2

GSB Logo 2015
tsf logo 2015
logo yuvarlak
satranc birligi_logo

banner_isbank_468
Gezilecek - Görülecek Yerler
Gezilecek Görülecek Yerler:
Dünyanın ilk borsasının kurulduğu Aizanoi Antik Kenti ve Zeus Tapınağı
Başkomutanlık meydan savaşının yapıldığı ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Dumlupınar Şehitliği, Enne Barajı Tabiat Parkı ve müzeler.

Müzeler

Kütahya Arkeoloji Müzesi
Kossuth Evi Müzesi
Çini Müzesi
Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi
Dumlupınar Atatürk Evi Müzesi
Jeoloji Müzesi
Evliya Çelebi Müzesi
Kent Tarihi Müzesi
Tugay Anadolu Kültür,Sanat Ve Arkeoloji Müzesi

KÜTAHYA; ormanlarla kaplı, Gediz ve Porsuk nehrinin çıktığı, yeraltı, yerüstü suları, pınarları ile ünlü yaylaları ile DOĞAL cazibe merkezidir.

KÜTAHYA; Türkiye'deki 65 termal bölgeden 9'una sahip olan, her ilçesinde veya yakınında değişik sıcaklıkta, değişik özelliklerde termal kaynaklara sahip TERMAL İL'dir.

KÜTAHYA; Bordan, Kömüre; Seramik hammaddelerinden Gümüşe; Refrakter hammaddesi Manyezitten, yarı kıymetli süs taşlarına kadar 35 çeşit yeraltı zenginliğe sahip MADENCİLİK cennetidir.

KÜTAHYA; İklimi, sulanabilir tarım arazileri, yıllık yağış miktarı, güneşlenme değerleri ile TARIM kentidir.

KÜTAHYA; Kültür Turizm Bakanlığımızın 2023 Vizyonu içinde ilan etmiş olduğu 15 MARKA KENT'ten biridir.

Yoncalı Kaplıca Bölgesi :

Yoncalı Kaplıca bölgesinin şifalı suları 41 C . Bilindiği gibi ülkemizde yer alan kaplıca suları 60 C - 80 C ortalamasında. Bu suların şifa bulmak isteyen kişiler tarafından kullanılması için soğutulması gerekiyor. Şifalı su soğutulduğu zaman içindeki mineralleri kaybediyor. Bu anlamda Yoncalı'nın şifalı suları soğutulma işlemine gerek kalmaksızın kullanılabildiğinde suyun tüm mineralleri fayda sağlıyor.

Yoncalı Kaplıca bölgesinin şöyle bir hikayesi var. "Anadolu Selçuklu Devleti Döneminde Sultan II. Alaaddin Keykubat Erzurumdan Balıkesir bölgesine geçmek istiyor. Gece dinlenmek için uygun bir yer ararken, yoncaların bulunduğu açık ve güvenli bir alan olan o dönem Yoncalık adı verilen yere çadır kuruyorlar. Alaaddin Keykubat'ın emir eri gün ağarırken etrafı gözetliyor. İlerde yükselen bir dumanı fark edip ona doğru hareket ediyor. Yerden kaynayan suyu gören emir eri, bataklığın için hareket eden tüyleri dökülmüş ve vücudu yaralar içinde olan bir tilkiyi izlemeye başlıyor. Güvenlik nedeniyle Yoncalı'da 21 gün kalınıyor. Bu süre içinde emir eri, her sabah tilkinin gelip suyun içinde banyo yaptığını ve her geçen gün hayvanın yaralarının iyileştiğini fark ederek bu durumu kızı cüzzam hastası olan Alaaddin Keykubat'a iletiyor. Alaaddin Keykubat'ın kızı Gülümser Hatun bu şifalı sularla sağlığına kavuşup cüzzam hastalığından kurtuluyor".
 
Turkish Chess Federation © 2014